חשוב לדעת

בזכות ההכשרה הקפדנית שעוברים המנתחים, החוקים להגנת המטופלים וכללי הגות נוקשים, צרפת עומדת כיום בחזית תחום הכירורגיה. איכות הטיפולים ורמת הבטיחות הן מהגבוהות בעולם. אנו לא מזניחים שום פרט כך שכל שלב בטיפול ייערך בתנאים הטובים ביותר.

במדינות האנגלו-סקסיות, אנו מבחינים כעת בין שני סוגי מנתחים אסתטיים מבחינת ההכשרה וההסמכה: רופא אף-אוזן-גרון ו/או מנתח פנים ולסת, היחידים שמוסמכים לבצע ניתוח אסתטי בפנים, ורופא פלסטי בעל הכשרה כללית ליתר הגוף. מגמה זו נפוצה מאוד בעולם ועומדת להיכנס לתוקף גם בצרפת.

בכל המקרים, הרופא שלכם חייב להיות מבוטח על נזקים מקצועיים וחייב לנתח במוסד מאושר על ידי משרד הבריאות.

ביקור אצל הרופא

הביקור הרפואי הוא שלב חשוב שיאפשר להגיע למסקנות המתאימות ביותר. המנתח רושם את האירועים החריגים בעברו של המטופל בפן הרפואי והכירורגי. הוא מבקש מידע על אלרגיות או על עישון.

המטופל מציג בפירוט את הסיבות שמביאות אותו לביקור. הוא מביע את מה שמפריע לו, אם הבעיה חדשה או ישנה, מה הציפיות שלו מהניתח, מה הוא יודע עליו, מה חששותיו.

בדיקת הרופא לוקחת בחשבון את כל הרכיבים הללו: רמת המוטיבציה, הסיבות שהוזכרו, חרדה, גיל, מצב הרקמות, היקף הפגיעות, טיפולים קודמים…

מכאן, הוא יאשר או ידחה את הצורך בניתוח ויסביר בדיוק את כל התהליך: בדיקה טרום-ניתוחית, סוג ההרדמה, השיטה שנבחרה, השתלשלות ומשך הניתוח, משך האשפוז, משך וסוג הטיפולים להמשך. הוא יתאר את הצלקות ואת מצבן העתידי, יציין את ההמלצות לאחר הניתוח, את התוצאה המצופה, אך גם הסיכונים המובנים בכל פעולה כירורגית ובניתח זה בפרט. מומלץ להגיע לביקור שני בכדי לשפוך אור על מספר נקודות ולדייק מספר דברים. בכל מקרה, יש צורך בזמן חשיבה. הביקור הרפואי נועד ליידע את המטופל, לענות לשאלותיו. פגישת המידע מאפשרת לו לשאול את כל השאלות. אז יהיה מושג ברור מה ההתפתחויות התקינות ומה הסיכונים הכרוכים בניתוח המתוכנן.

פנייה למנתח מוסמך המתמחה בניתוח פנים מבטיחה כי יש לו ההסמכה וההכשרה להגביל את הסיכון הכרוך בניתוח, ולטפל בו אם יתממש.

ניתוחים שחל או לא חל עליהם ביטוח רפואי

מנתחים אף-אוזן-גרון, צוואר-פנים ו/או פנים-לסת יכולים לנתח תוך כיסוי הוצאות מידי הביטוח הרפואי, עם או ללא הסכם מראש, וכן לבצע ניתוחים אסתטיים טהורים שלא חל עליהם כיסוי.

ניתוחים מבוטחים עשויים להיות כרוכים בהשתתפות עצמית מצד המטופל. ניתן לקבל על כך החזר מלא או חלקי מידי ביטוח משלים, בהתאם לחוזה.

באשר לניתוחים שאין עליהם החזר, חובה להגיש הצעת מחיר למטופל, ובו מפורטים כל השלבים שיחול עליהם תשלום. לרשות המטופל פרק זמן סביר להרהר ולקבל החלטה, מבלי שזה יפגע בו או יחייב אותו בכל תשלום נוסף מלבד הביקור.

במקרים מסוימים בגבול שבין האסתטיקה לפתולוגיה, הכיסוי תלוי במסמכים אובייקטיביים שמעידים על לקות בתפקוד: CT של הסינוסים ומכתב מרופא שמצדיקים את הטיפול המומלץ.

כך, אם ישנה סטייה של המחיצה או של הפירמידה הגרמית בעקבות טראומה או טבעית, לצד צילום CT, ייתכן החזר הוצאות.

במקרה של אוזניים בולטות, ניתן להסתפק בצילום בכדי לאפשר כיסוי חלקי.

איכות המידע והסכמה מודעת

יידוע הוא חובה. יש להתאימו לבקשה מלאה, שהביע בבירור ובצורה מובנת מצד המטופל. המידע מאפשר למטופל להבין את הפתרונות השונים של הטיפול, האת היתרונות האסתטיות או הפונקציונליות והסיכונים האפשריים.

עלון מידע והסכמה מודעת נמסר בזמן הביקור. בכך שהוא בוחר מנתח מוסמך שמתמחה בפנים, שמוכשר לסוג זה של ניתוחים, המטופל מגביל את הסיכונים אך אינו יכול לבטל אותם, אין “סיכון אפס”.

רוב הניתוחים עוברים ללא כל בעיה. במקרה הצורך, ניתן לערוך תיקון כדי להשלים את התוצאה האסטית או כדי לתקן פגם קטן בצלקת, מה שרחוק מאוד מכישלון.

בדיקה לקראת הרדמה

הרופא המנתח יכול לבחור יחד עם הרופא המרדים את הנוסחה המתאימה ביותר למקרה של המטופל ולאילוצים של הניתוח המתוכנן.

כך ניתן לשקול מספר הרדמות:

הרדמה מקומית

היא מבוצעת בניתוחים קצרים וממוקדים (שומה, צלקת בפנים, עפעפיים…). המטופל יכול להשתחרר מעט זמן לאחר הניתוח.

הרדמה מקומית מעמיקה

סוג הרדמה זה הוא שלב ביניים בין ההרדמה המקומית לכללית. המטופל מקבל תרופות מקדימות לדיכוי חרדות, והרופא המרדים מחדיר עירוי. מכניסים את המטופל לשינה מבוקרת יחד עם הרדמה מקומית. המטופל חוזר להכרה מסוף הניתוח ונח מספר שעות. סוג הרדמה זה מיושם בהתאם לרמת החרדה של המטופל ולניתוח המבוצע (עפעפיים, מתחית פנים, שאיבת שומן…).

הרדמה כללית

המטופל מורדם לחלוטין. היא שמורה למספר ניתוחים (אף, מתיחת פנים…) או למטופלים מסוימים שמבקשים זאת. פרט להרדמה מקומית, הרופא המרדים צריך לפגוש את המטופל לא יאוחר מ-48 שעות לפני הניתוח בכדי לעבור בדיקה מקיפה לפני הניתוח.

נקיטת אמצעי זהירות

בהתאם לסוג ההרדמה שנבחר, כללית או מקומית מעמיקה, חובה לצום, כלומר לא לשתות, לאכול או לעשן, לפחות שש שעות לפני הניתוח. אין ליטול שום תרופה המכילה אספירין 10 ימים לפני הניתוח. חובה להפסיק לעשן, כדי לא לעכב את תהליך החלמת הצלקת. בזמן הביקור, הרופא המרדים מסביר את כל הדברים הללו.

השהייה בקליניקה

אם הניתוח מכוסה, יש לבצע אותו בחדר ניתוח מאושר בקליניקה פרטית מוכרת. אם מדובר בניתוח אסתטי טהור לא מכוסה, יש לבצע אותו בקליניקה מאושרת, שבה נוחות ובטיחות הן נורמות מוגדרות היטב.

לאחר הניתוח, ולאחר שהמטופל חזר הביתה, יש לערוך בדיקות קבועות, גם לשם קבלת מידע על המשך התהליך וגם לשם קבלת טיפול וייעוץ כדי שהשלב הזה יעובר בתנאים הטובים ביותר.

המעקב (בדיקות וחבישות) מבוצע במלואו בידי ד”ר פרנסואה אלוש, אשר זמין 24 שעות ביממה.

Date de dernière mise à jour: 2 נובמבר 2014

Contact

Dr François ALLOUCHE

36, avenue Charles de Gaulle

92200 NEUILLY SUR SEINE

FRANCE

Tél. +33(0)1 46 66 60 66

E-Mail

dr.allouche AT gmail.com