האף הפתולוגי

הכירורגיה הפלסטית של האף משתייכת לתחום רחב יותר, הרינולוגיה, שבעצמה אינה נבדלת מרפואת האף-אוזן-גרון. האף האסתטי, אותו אף שרואים באמצע הפנים, הוא רק קצה הקרחון. התעלמות מהמציאות הזו, על כל השלכותיה הפונקציונליות על יתר האברים הצמודים, משמעה התעלמות מפן שלם מהמורכבים ביותר בפתולוגיה.

תסמיני הרינולוגיה

בין התסמינים, יש לציין את: האף החסום, העיקרי שבהם. במקרים הקיצוניים היא מובילה להפרעות נשימתיות, בעיקר בלילות (נחירות). הנזלת יכולה להתבטא ברמות שונות: רחרוח קל, כחכוח, גודש מוגלתי. הפרעות בחוש הריח (תתרנות), עלולות במקרים החמורים יותר גרום לאבדן חוש הטעם. שיעול כרוני, שאת מקורו בסינוסים אינו תמיד מאובחן. כאבי ראש, קלים או מזדמנים, יכולים לדמות או להתווסף למיגרנה.

נחירה

הנחירה מתרחשת כאשר החסימה משמעותית.

כאשר הנחירה מתונה, היא יכולה להסתכם בבעיות בין-אישיות, שעם זאת אין לזנוח.

כאשר היא גורמת לדום נשימה בלילה, עם גרעון חמצן שנמדד באוקסימטריה לילית, מדובר בנחירה פתולוגית. ההשלכות על הבריאות כבר מזוהות היטב כיום, במוח, בלב ובלחץ הדם.

במקרה הקל, ישנה הפרעה בשינה, עייפות בבקרים, נמנום ביום. במקרה החמור, יתר לחץ דם עורקי, מצב דכאוני, אוטם שריר הלב, שבץ מוחי.

הסיבות לחסימה מועצמות לרוב בידי גורמים נוספים: שקדים נפוחים, חך עבה או רפוי, עודף משקל, שימוש מופרז באלכוהול או בטבק.

עם זאת, הגורמים העיקריים קשורים לאף: סטיית המחיצה, שלא תמיד מזוהה, למרות שהיא הגורם הנפוץ ביותר. שבר באף מאובחן יותר בקלות.

גורם נפוץ יותר ויותר הוא ניתוח אף פזיז עם הקטנת הפירמידה, שיפחית את זרימת האוויר.

הסינוסיטיס הכרוני

כאשר הדלקת גוברת, מדובר בסינוסיטיס כרוני. זוהי מחלה דלקתית כרונית של רירית הסינוסים, שבה שוכנת היפרטרופיה בעלת ממדים שונים, שאחראית על מספר תסמינים בעלי עצמה שונה. הגורמים רבים: אלרגיה, זיהום, אקלים, גורמים תורשתיים, חסימה מכנית.

פוליפים באף

הפוליפים באף הם צורה קיצונית ייחודית, המלווה ביצירת גופים שקופים, מרושתים פחות או יותר בכלי דם מהרירית האתמואידית שפורצת לחלל האף. ניתן לחלק אותם לשלוש רמות התפתחות: שלב 1 מוגבל לפתח התעלה, שלב 2 מגיע לגב הקונכיה, שלב 3 עובר אותה. לעתים קרובות הם מלווים ברגישות לאספירין בתסמונת וידל (Aspirin-induced asthma). התפקוד טרם הובהר כהלכה והפוליפ נבדל מאלרגיות.

ההשלכות על האברים השכנים

ההשלכות מורגשות בכל האברים השכנים:

-דלקת גרון המלווה בכאבים כרוניים

-לרינגיטיס המלווה באיבוד או בשינוי קול

-דלקת אוזניים חוזרות המלווה בזמזום

-זיהום בבלוטת הדמעות

-ברונכיטיס באינהלציה כרונית

-דלקת בקיבה עקב בליעת חומר רעיל

הטיפול נעשה בשטיפות חוזרות, באנטיהיסטמינים, בקורטיקותרפיה מקומית, בלייזר תוך-אפי או במיקרוכירורגיה. מחלות אלה, אם לא מזהים אותן ומטפלים בהן כהלכה, עלולות לפגום בתוצאות ניתוח אף אסתטי.

Date de dernière mise à jour: 1 נובמבר 2014

Contact

Dr François ALLOUCHE

36, avenue Charles de Gaulle

92200 NEUILLY SUR SEINE

FRANCE

Tél. +33(0)1 46 66 60 66

E-Mail

dr.allouche AT gmail.com